Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Neziskovky

Na hranici pro uprchlíky: proč se pro ně vydat a co vás čeká

Redakce / 5.03.2022, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Co zažívají uprchlíci na hranicích? Asi si to těžko umíme představit, ale zejména pro ženy s dětmi je obrovská úleva, když na hranicích mohou využít místa v osobním autě či mikrobusu a již víc neřešit přestupy do své cílové stanice. Mají za sebou několikadenní útěk ze svého domova a potřebují klid, teplé jídlo a odpočinek.

FOTOGALERIE - Na hranici pro uprchlíky: proč se pro ně vydat a co vás čeká

To jim můžete dát i vy, pokud se vypravíte a tyto skupiny uprchlíků se rozhodnete pomoci dopravit na vybrané místo v ČR. Rozhodně však nejezděte naslepo. Je nezbytné být domluvený s koordinátorem. Přinášíme vám zkušenosti dobrovolníků z Jaroměřska: Jasenky K. a Petra K. (původem královédvorák), kteří nasedli v úterý 2. března večer do svého auta a vyrazili ke slovensko-ukrajinským hranicím. 

Je nutné být pro takovou jízdu jazykově vybaven? 

Kdo mluví rusky, tak se domluví, většina Ukrajinců umí a rozumí rusky. Nyní je ještě doba, kdy hranice přechází lidé, kteří jsou ale jazykově vybavení. Anglicky mluví již i větší děti. 

Jak funguje hraniční přechod Malý Slemenec, kudy k nám přecházeli “vaši” uprchlíci?

Hraničnímu přechodu Malý Slemenec se říká myší díra a je jen pro pěší, v noci uzavřený. Přes tenhle přechod přejde 100-200 uprchlíků denně a to jen ti, kteří mají zajištěný odvoz. Ti, co nemají domluvený odvoz, pokračují na velké přechody, ty mají nastavení jiné procesy. Zde na hranici totiž není prostor ani pro autobus. My jsme je převzali v nedaleké obci Velký Slemenec, na hřišti místní školy, kde bylo zapakováno pár dalších aut. 

Proč má smysl jet na pěší přechod pro uprchlíky?

Nejde jen technicky o odvoz, ale pomůžete jim překonat tu situaci. Je pro ně důležitý lidský přístup, ušetří se dalších traumat, která mají už z cesty na Ukrajině. Někteří strávili 4-5 dnů ve vlaku, už i to je nápor na psychiku. Nasednout do auta je pro ně obrovská úleva: někdo se o ně postará, mohou vypnout, zavřít oči. Děti byly hodné. Ukrajinci jsou hodně pevní, nepochybují tom, že to skončí správně  - nelitují se, nefňukají. Neutíkají před tím, ale berou do bezpečí své děti, jejich srdce tam zůstávají. Zároveň se ušetří jejich další přesedání na nádražích, další fronty a nejistota. 

Jak jste se dostali ke koordinátorovi na ukrajinské straně, bez kterého nelze přechod této hranice domluvit?

Jsme hodně zasíťovaní, tedy propojení s lidmi, kteří se zajímají o umístění uprchlíků mimo velká města, aby se nezahlcovala. Tyto aktivity zastřešují zástupci Národní sítě MAS ČR. V našem regionu máme MAS, která již déle spolupracuje s obcí nedaleko slovensko-ukrajinských hranic, přes starostu této obce se nám podařilo navázat na koordinátora na ukrajinské straně. Ten nyní bohužel narukoval. 

Jak probíhá samotné předání uprchlíků?

Na hranici v Malém Slemenci se dopravují uprchlíci z nedalekého Užhorodu, kde přespávají ti movitější v hotelích, ti chudší v tělocvičnách. Uprchlíci na přechodech prokážou zajištěnou dopravu vytištěným voucherem buď Národní sítě MAS nebo jiné organizace. Velký Slemenec na slovenské straně je malá vesnice, takže je zde svážejí od hranic na stadion za školou místní hasiči, kde již na ně čekají domluvené lidé s autem. Žádné kolony zde na ukrajinské straně nebyly, ale slyšeli jsme během cesty hlášení v rádiu, kde informovali o délce kolon na jiných přechodech. Uprchlíci komunikují s řidiči většinou přes whatsapp, pro identifikaci pomůže hlavně fotka auta. Na velkých hranicích je systém jiný, Slováci je svážejí do center. 

Je třeba mít velké auto?

Počítejte s tím, že cesta od nás je dlouhá dohromady 1400 km - může být i více. Doporučujeme tedy, aby řidiči byli dva a střídali se, předejdete tak velké únavě. Již uprchlíci jsou unaveni, vy počítejte s tím, že během cesty budete řešit i jejich potřeby. Pravděpodobně povezete děti různého věku. My jsme měli v autě děti velmi hodné, ale únava se může u nich projevit i jinak. Lépe budete na jejich i své potřeby reagovat, když budete odpočinutí. Pro větší efektivitu je asi lepší vzít vícemístné auto, ale určitě není třeba vzdávat cestu proto, že odvezete “jen” ženu se 2 dětmi. Nezapomeňte na dětské sedačky (dle domluveného věku dítěte), určitě i vajíčko pro nejmenší dítě, pokud by se situace změnila a nabrali jiné lidi. V autě by neměla chybět možnost nabít si mobil a poskytnout wi-fi třeba v podobě hotspotu. 

Je třeba dovézt na hranici nějakou materiální pomoc?

Určitě vezte jen to, na čem se s koordinátorem domluvíte, organizace mají přesné požadavky. Nic navíc nevozte, materiální pomoci je tam hodně. My jsme vezli deky pro užhorodské gymnázium, ale určitě se hodí pitíčka pro děti, ovocné kapsičky, ovoce. Ale to vše se dá koupit na místě. 

Co pomůže k navození vzájemné důvěry?

Vyfoťte si svoji rodinu, abyste si o svých rodinách mohli povídat cestou. Naskočí vzájemná důvěra. My máme doma 14leté kluky, a v autě byl také takhle starý chlapec. Poté, co jsme jim naši rodinu představili, atmosféra se uvolnila, velmi to pomohlo.

Jaké jsou jejich největší potřeby na cestě po ČR?

Uprchlíci jsou vystresovaní a potřebují přestávky, teplé jídlo. Vzali jsme je do restaurace na teplou polévku, aby si připadali jako civilizovaní lidé. Stavěli jsme 2-3krát během cesty. Bylo by ideální, kdyby na cestě byly k dispozici hostitelské rodiny: když někdo bydlí na trase, aby je bylo možné cestou navštívit a využít pohostinnosti na hodinu či dvě nebo po příjezdu na místo, než se předají do daného zařízení. Buďte připraveni řešit maličkosti jako u vás doma: například bolí tě hlava, mám tu paralen. Je dobré se ptát, co potřebují, a zároveň nabízet věci, které nám přijdou samozřejmé

Kolik taková cesta dobrovolníky stojí?

Dost se aktuálně mění (vyskakuje) cena za palivo, nás vyšlo na 3.500 Kč na cestu. Připočítejte k tomu dálniční známky (ČR již poplatek během nouzového stavu zrušila - pozn. redakce), na Slovensku to je 450 Kč/10 dnů,  575 Kč / měsíc. Plus strava vaše i jejich, možná i další věci, pokud je budou potřebovat. 

Kudy se vyplatí na hranici jet?

Přes noc přes Slovensko, přes den je tamní infrastruktura zasekaná. Výhodou denní cesty přes Slovensko může být hezký výhled na Tatry :-). Variantou je přes den delší cesta po dálnicích přes Polsko. My jsme vyráželi ve 22 hod., v 7 hodin ráno jsme byli u hranic, ale ještě jsme něco cestou nakupovali. Silnice byly v noci volné.

Budou dobrovolníci předem vědět, kam uprchlíky vezou?

Všichni uprchlíci kontakty v ČR nemají, takže se může stát, že dostanete skupinu bez domluveného ubytování a budete vše řešit cestou. Během cesty můžete lépe porozumět tomu, kde by si přáli být a využít databáze Národní sítě MAS ČR k propojení na konkrétní ubytování. Můžete využít i vlastní kontakty na pomoc prozatím jen hostitelské rodiny, která si je převezme třeba na 1 noc, než se vzpamatují a vydají dál, nebo se kontaktují se svými známýmI, kteří již zázemí v ČR našli.

Jak se na cestu co nejlépe připravit?

Jedete do civilizace, ne do džungle, všude jsou restaurace, obchody. Pro svoje pohodlí a dle svých zkušeností se hodí termosky, spacák. Důležitější je však psychická pohoda. My jsme odjížděli večer do tmy, viděli jsme zprávy, jeli jsme blízko k válce a byli jsme vlastně vyděšení. V tu chvíli je nutné přepnout na pozitivní směr: pomáháme někomu, kdo je na tom hůř. To vám může pomoc překonat strach z toho, co přijde. Je dobré se s těmi lidmi potkat. Ale nemusíte na to tlačit nyní, když například nemáte auto nebo si netroufáte na dlouhou cestu do neznáma. 

Lidé se mohou více zamyslet nad tím, že budou možnosti do budoucna, kdy mohou nabídnout hostitelství rodinám (ne bydlení), doučování dětí, najít dočasnou práci, připravit s dalšími dobrovolníky bydlení - vymalovat, vybavit, koordinovat pomoc. Ukrajinští uprchlíci budou potřebovat nahradit síť, kterou opustili. A my si musíme v hlavě srovnat, co můžeme každý z nás udělat, protože v následujících měsících toho bude dost. Na Ukrajině je poničená infrastruktura a obnova bude trvat dlouho.

Pokud jste však rozhodnuti jet na hranice, napište email Petru Čápovi z NS MAS ČR, přidá si vás do databáze zájemců nebo rovnou dá kontakt na nového koordinátora na ukrajinské straně.


AKTUÁLNÍ SITUACE

Kolik uprchlíků u nás aktuálně je

Ve čtvrtek 3. března 2022 bylo v ČR kolem 60 tisíc uprchlíků z Ukrajiny, do Evropy jich však již dorazilo kolem půl milionu. Nejvíce jich zůstává v Polsku, ale dále do bezpečí - tedy i do ČR - míří zejména ti, kteří zde mají již z Ukrajiny své příbuzné nebo známé. Ukrajinci již nyní tvoří na území České republiky nejpočetnější skupinu cizinců. Do koordinace pomoci se zapojily i některé skupiny Národní sítě MAS ČR. Jejich cílem je rozprostřít uprchlíky po celé ČR tak, aby nezahlcovali centra v Praze či Brně, kam jsou sváženi hromadnými dopravními prostředky (vlaky, autobusy). 

Koordinace pomoci v kraji

V Královéhradeckém kraji bylo zřízeno tzv. KACPU (Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině), které během prvních dvou dnů svého fungování udělilo 604 víz, registrováno bylo v pátek 4. března dalších 500 zájemců. Desítky ukrajinských uprchlíků si potřebnou registraci vyřídilo již dříve v okresních městech, například na cizinecké policii v Trutnově na začátku týdne. Nyní je již veškerá potřebná administrativa soustředěna právě v Hradci Králové, konkrétně v kongresovém centru Aldis (shánějí sem placenou administrativní výpomoc - inzerát zde).

Potřeba ubytovacích služeb v kraji je zatím malá. Dle informací Královéhradeckého kraje doposud využilo nabídku pouze 50 registrovaných uprchlíků. Většina přijíždějících má vazby na rodinu či přátele se zdejším trvalým nebo dlouhodobým pobytem, kteří se o ně postarají. 

Rozhodně však uprchlická vlna tímto nekončí. Naopak: předpokládá se, že většina uprchlíků ještě nedorazila na hranice. Až dnes (sobota 5. března) by měly být otevřeny na Ukrajině bezpečnostní koridory z aktuálně nejvíce zasažených míst. 

Doprava po ČR

Uprchlíci se od hranic na domluvené místo v ČR musí nějak dostat. V případě, že se na hranice dostane žena s dětmi, je pro ně ideální, když nasednou již do auta, které je odveze na místo určení v ČR. Matky jsou se svými dětmi po cestě přes Ukrajinu již většinou velmi vyčerpané. 


Kateřina Sekyrková

 
Vaše komentáře

Přečteno 972x
 
12.12.2024 - V sobotu 14. prosince pořádá v lesích kolem vrcholů Zvičiny, Kozla a Perné Myslivecký spolek Zvičina hon. Do lesa a na louky nad Dolní Brusnicí a Bílou Třemešnou doporučujeme proto v tento den nevycházet.
19.11.2024 - Do 22. listopadu 2024 je hlášena výluka na trati v úseku Hradec Králové hl. n. - Jaroměř, kde je zavedena náhradní autobusová doprava. Autobus nahrazující rychlík směr Hradec Králové vyjíždí již ze Dvora Králové.

Volná pracovní místa
Kuchař ve školní jídelně (Bílá Třemešná)


Školní psycholog (ZŠ Schulzovy sady)

Učitel pro I. stupeň ZŠ (ZŠ Bílá Třemešná)

Učitel matematiky pro II. stupeň ZŠ 

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí