V neděli 30. dubna se v Braunově Betlémě opět po roce konal Rej čarodejnic. Při procházce Braunovým Betlémem se návštěvníci přenesli o 300 let zpět, do časů hraběte Šporka, který se neobvyklým způsobem vypořádal s žirečskými jezuity.
FOTOGALERIE - Rej čarodějnic 2017 - Jan Holan
Na přibližně 3 km dlouhé procházce byly k vidění divadelní výjevy z časů panování hraběte Šporka. Návštěvníci se setkali s hrabětem Šporkem, jeho ženou a dcerami, žirečskými jezuity, poustevníky… a samozřejmě také s čarodějnicemi a čerty.
Pořadatelem akce byla Půjčovna kostýmů ve Dvoře Králové nad Labem, která zajistila nádherné kostýmy z období baroka. Na nevšedním divadelním zážitku se mezi ochotníky letos velkou měrou podíleli také studenti Gymnázia Dvůr Králové nad Labem.
Co se tehdy před na den přesně před 290 lety vlastně stalo? Hrabě Špork se dohodl s Jezuity z nedalekého kláštera v Žirči, že od nich až k Betlému společně vybudují křížovou cestu. Po smrti jezuitského priora Adama Kirchmayera se však jezuité necítili smlouvou vázáni a prohlásili ji za neplatnou kvůli právnímu pochybení. Hraběte Šporka to dopálilo natolik, že začal jezuity v Žirči systematicky zesměšňovat. Nechal například vystavět sochu Křesťanského bojovníka, která hrozila do Žirče mečem, a když zjistil, že je socha při pohledu ze Žirče malá, nechal zbudovat novou, větší.
A během filipojakubské noci nechal na kalvárské hoře navršit nepořádek a zapálit rachejte a jeho poustevníci, kteří žili v blízkosti Betléma, pak rozhlašovali, kterak Jezuity pro jejich nesplněný slib navštívil ďábel. Nechal o tom také sepsat několik veršovaných pamfletů, které pak zpívali kramářští pěvci. Spor mezi Šporkem a jezuity se nakonec urovnal a jezuité slíbili, že stavbu křížové cesty dokončí.